WEB SİTESİ

Web Sİtesİ Nedİr?

Web sitesi, web üzerindeki sayfa ve hizmet bütünüdür. Bir web sitesi, en çok kullanılan HTTP protokolü başta olmak üzere HTTPS veya gerçek zamanlı veri akışı  hizmeti veriyor olabilir. Web siteleri, çoğunlukla bir alan adı (Domain name) üzerinden hizmet verir.

Web Sİtesİ Türlerİ

 

Statİk Web Sitelerİ
Statik bir Web sitesi, monoton veya az güncellenen sitelerdir. İçerik sık bir şekilde değişikliğe uğramaz. Genellikle uzun süre değişiklik olmayacak olan sitelerdir. Ziyaretçi veya üye katkısı yok denecek kadar azdır. Site tamamen siteyi oluşturan kişi tarafından düzenlenebilir. Statik Web sitesini oluştururken; HTML XHTML DHTML CSS kodlamaları kullanılır.

 

Dİnamİk Web Sİtelerİ
Dinamik bir Web sitesi, her kullanıcı için ya da her ziyarette özel olarak oluşturulabilir. Dünya üzerindeki her kullanıcı, bir siteye kendi kullanıcı adıyla girdiğinde diğer kullanıcılardan farklı bir içeriğe erişebilir. Bu farklı içerik, Web sitesinin renkleri, teması, müzikleri, sitedeki yetki derecesi vb. şeklinde olabilir. Günümüz internetindeki popüler siteler dinamik sitelerdir. Bu dinakmikliği oluşturmak için dünyada kullanılan farklı diller vardır.
Dinamik bir Web sitesinde kullanılabilen dillerden bazıları şunlardır:
*ASP.Net
*ASP
*PHP
*JSP
*CFM