ÇALIŞMA ŞEKLİ

Freelance Nedİr?

Türkçe karşılığı “ serbest çalışmak ” anlamına gelen freelance, ülkemizde yeni tanınan fakat Dünya’da büyük bir kitlenin tercih etmiş olduğu bir çalışma şeklidir.Home Ofis çalışma mantığı ile benzer olan freelance çalışma şekli ile firma bünyesine bağlı olmayan freelancer çalışana parça başı ya da saat üzerinden, yapılan işin mahiyetine göre ücretlendirme yapılmaktadır.

Neden Freelance ?

Freelance çalışma şekliyle;
– Aylık elaman giderlerinden olan sabit maaş, sigorta, yemek v.b. giderleri ödemez, sadece yapılacak işin ücretini ödeyerek kar etmiş olursunuz.
– Ajansların vermiş olduğu fiyatların aşağısında işlerinizi yaptırırarak kar etmiş olursunuz.
– Hizmetlerin tümünü tek elden aldığınız için, işin akıbetinde çeşitli sorunlarla karşılaşmazsınız.
– Mesai saatleri olmadığı, çeşitli departmanlardan oluşmadığı için işiniz beklemez ve işinizi daha erken teslim alırsınız.
– Firmalarda bulunan günlük iş trafiğinden uzak, proje odaklı bir çalışma şekli olduğu için daha verimli sonuçlar alırsınız.
Bu avantajlar düşünüldüğünde, freelance çalışma şeklinin firmalar için oldukça kazançlı olduğu görülmektedir.

Tasarım SİparİŞİ Nasıl Olmalı ?

Tasarım siparişi verirken ;

Söylemek istediğimiz en önemli tek şey nedir?
Tek bir kısa cümleyle ilan/broşür/logo ne anlatmalı? Vermek istediğimiz mesaj nedir?

Kime hitap ediyoruz?
Ne kadar detaylı olursa o kadar iyi. Yaş, SE gruptan öte hedef kitle ürün/hizmetle ilgili ne düşünüyor, ne hissediyor ve nasıl davranıyor, beklentileri alışkanlıkları nelerdir?

Nasıl söylemeliyiz?
Hedef kitleyi bu söyleme nasıl inandırıp, ikna edebiliriz? Elimizdeki en önemli dayanaklar (somut ve duygusal) nelerdir?

Tasarımın Tarzı ne olmalı?
Ciddi ve kurumsal mı? Sevimli ve sıcak mi? Modern mi? Markanın kendine örnek aldığı marka var mı? Bakılabilecek yerli/yabancı rakip örneği var mı?

Ölçü ve teknik bilgiler nelerdir?
En, boy, yükseklik ( duvar, tezgahüstü gibi), malzeme, teknik detaylar, kısıtlamalar vb.

İletişim bilgileri
Birincil ve ikincil derecede sorumlu olacak kişilerin iletişim adresleri.

Freelance Çalışma Şartları

* Sizden gelen briefler doğrultusunda yapılacak tasarım için bilgi verilir ve tasarım maliyeti çıkartılır.Hazırlanacak görselin tasarım ücreti belirlendiğinde, belirlenen ücretin yarısı hesap numarasına yatırılması gerekir.Tasarım ücretinin ön ödemesi yapılmadan tasarıma başlanmamaktadır.

* Tüm çalışmalar müşteriden alınan bilgiler üzerine yapılır.Tüm tasarım sürecinde müşteri ile diyalog halinde olunur ve çalışmanın ilk sunumu müşteriye sunulur.

* İlk sunumdan sonra gelen geri dönüşler doğrultusunda revizyonlar yapılır ve müşteriye tekrar sunulur.Yapılan tasarıma onay alındıktan sonra matbaa için gereken dosyalar hazırlanır.

* Matbaa için hazırlanan formatlar (pdf, eps, ai, psd) tasarım ücretinin geri kalan kısmı hesap numarasına yatırılmadan mail yada kargo yolu ile gönderilemez.

* Tasarım ücreti tamamlandıktan sonra tasarımın gereken formatları müşteriye cd yada mail ile ulaştırılır.

* Baskılıi işlerinde müşterinin verdiği tasarım ölçüleri doğrultusunda tasarım yapılır.

* Logo tasarımlarında en fazla 3 seçenek sunulur ve beğenilen logo üzerinde yoğunlaşılır.

* Afiş, katalog, vb. tasarımlarda kullanılacak stok görsellin lisans bedeli müşteriye aittir.